Sastojci (za 8–10 osoba):
Za testo
- 20 g kakao praha
- 80 g prah-šećera
- 100 g putera
- 85 g brašna
- 4 jajeta
- badem za ukrašavanje
Za čokoladni fil
- 100 g čokolade
- 600 ml slatke pavlake
- 50 g šećera
Za čokoladnu glazuru
- 150 g čokolade
- 75 g putera
- džem od kajsija
-
Priprema:
Žumanca umutite sa 2 kašike prah-šećera, a od belanaca umutite čvrst sneg. Umešajte ostatak prah-šećera i lagano pomešajte sa umućenim žumancima. Polako dodajte rastopljeni puter, kao i brašno i kakao. Sve pažljivo mešajte. Četvrtasti pleh obložite papirom za pečenje, premažite puterem, sipajte testo i stavite u rernu zagrejanu na 200 stepeni, da se peče oko 20 minuta. Testo poprašite sa malo brašna, skinite papir i ostavite da se ohladi. Isecite na dva dela.
Napraviti krem od čokolade: umutite slatku pavlaku sa šećerom i dodajte rastopljenu čokoladu. Napravite glazuru od čokolade: poprskajte je sa malo vode, dodajte puter i rastopite je na pari. Prvo jednu koru premažite džemom, brzo prelijte glazurom dok se još nije stegla. Kada se stegne, isecite testo na kocke dimenzija 5 x 5 cm. Drugi deo kore premažite čokoladnim kremom i preko naređajte prethodno isečene komade. Zatim stavite u frižider da se ohladi, a pre služenja do kraja isecite kocke nožem umočenim u vrelu vodu kako bi se kolač lakše sekao.
-
Krajem 19. veka u celoj Evropi veliku senzaciju je napravila ljubavna avantura čuvenog mađarskog violiniste romskog porekla Rigo Jančija i francuske kneginje Šemi.
Rigo Janči je rođen u Mađarskoj i potiče iz porodice romskih muzičara. Kao dete svirao je violinu, a kasnije osnovao svoj orkestar sa kojim je obišao svet. 1895. gostovao je u jednom otmenom francuskom restoranu, gde je tom prilikom večerao francuski knez Šime sa svojom lepom suprugom. Mladu ženu oduševila je muzika tako da je počela češće da dolazi u taj restoran. Posle izvesnog vremena izgleda da joj se svidelo i nešto više od muzike. I, Kako to biva, ubrzo je izbio skandal. Ona je ostavila muža i dvoje dece i pobegla iz Pariza u Mađarsku, zajedno sa Rigo Jančijem.
Darivala mu je verenički prsten basnoslovne vrednosti. Posle nekoliko godina, kada se stišala bura u krugovima elite u Budimpešti i Mađarskoj, srećni par se vratio u Budimpeštu. U poslastičarnici gde su seli da popiju kafu i pojedu kolač, violinista je želeći da očara svoju suprugu, zatražio od kuvara restorana da napravi kolač po meri njegove drage. Romantični violinista je tražio da bude i bela, kao put njegove voljene, ali i da bude tamna, kao njena kosa. Slatkiš, međutim, ipak nosi ime poznatog primaša, koji je poreklom iz današnje Banje Kanjiže. Ljubav nije trajala dugo, kako došla, tako i otišla. Ali, ostao je čuveni desert, koji se i danas ubraja u najomiljenije svetske deserte.